Zahradní jezírko je obohacení vaší zahrady. Je krásný na pohled a mimochodem s ním nalákáte žáby i vážky. Můžete si zakoupit plastové nebo si založit foliové jezírko. Dobrá věc na foliovém jezírku je ta, že si sami můžete určit tvar a hloubku.
Kdy a kde
Vytvoření foliového zahradního jezírka se nejlépe provádí v dubnu, květnu, ale možné je to i v letních měsících . Avšak z jara má jezírko pak během vegetačního období příležitost přejít do biologické rovnováhy. Podzim (září až říjen) je vhodné, ale s rostlinami počkejte až do jara. Květen, červen je pro rostliny nejlepší. Jezírko není vhodné stavět tam, kde je vysoká hladina spodní vody. V tomto případě je možné jezírko bez fólie. Místo si vyberte tam, kde sluníčko svítí alespoň šest až osm hodin denně. Nepokládejte ho příliš blízko stromů nebo keřů. Kořeny mohou poškodit fólii a mimochodem musíte uklízet tuny listů co vám napadají do vody.
Založení zahradního jezírka
V závislosti na velikosti jezírka může být stavba pěkná fuška a rozhodně kopání a vyrovnávání země. Rozhodněte se, co je možné: pronajmout bagr nebo si zařídíte profesionální pomoc. Určete si předem různé výšky pro uložení bahenních rostlin. Například, bažinná zóna má mít hloubku 20 cm, rostlinné koše 40 cm a hlubinná zóna minimálně 80 cm. Tato hloubka činí rybník vhodný pro přezimování ryb a vodních rostlin. Zahradní jezírko si můžete položit sami na základě těchto pěti kroků.
Krok 1: naznačení obrysu
Udělejte si nejprve obrys provázkem pro tvar a velikost jezírka. Hrajte si s tím tak dlouho , dokud to nebude podle vašich představ. Označte si kolíčky konečné obrysy.
Krok 2: kopání jámy
Začněte kopat u nejhlubší části. Vykopejte jezírko o 20 cm hlubší než je požadovaná konečná hloubka. Tento prostor slouží pro vrstvu křemenného písku. Okamžitě odstraňte kameny a kořeny rostlin, které by mohly poškodit folii. Vyhlaďte stěny a dno. Stěny nesmí být rovné, ale přibližně v úhlu 45 stupňů. Zkontrolujte vodováhou zda je okraj jezírka v úrovni. Stejně tak zkontrolujte jestli je jezírko všude stejně hluboké.
Krok 3: položení folie
Naneste vrstvu písku po celém dně jezírka a dobře ho udupejte. Potom naneste folii, kterou necháte hodně přečnívat přes okraj uhladíte a vymodelujete. Fólie se následně přitlačí vodou proto nesmí být příliš těsná. Neuřezávejte folii co přečnívá přes okraje ,ale zatížete ji kameny či dřevem.
Kro 4: sázení a naplnění
Naneste vrstvu asi 15 –ti centimetrů substrátu na folii. Vyplňte hlubinné části vodou a položte do nich koše s rostlinami . Nyní můžete zbytek jezírka naplnit vodou. Jakmile je jezírko naplněno můžou být rovněž zasázeny rostliny v mělčí zóně. Vyčkejte dva až tři dny dokud folie dobře přilne k jezírku.
Krok 5: úprava
Lze zakoupit kamennou fólii, která je vhodná pro přirozený přechod mezi jezírkem a zahradou. Nebo můžete pokrýt celý okraj jezírka zemí, zasázet rostliny a pokrýt kameny.
Údržba jezírka
Technická část je u konce, jezírko ale ještě není připraveno na to, dát do něj ryby. Až během jednoho až dvou měsíců dosáhne voda biologické rovnováhy. Testujte opakovaně během této doby kvalitu vody. Existují speciální soupravy na trhu (včetně v zahradních centrech). Kyslíkové rostliny udržují obsah kyslíku ve vodě. Kupte si asi 5 kyslíkových rostlin na na tisíc litrů vody (1m3). Dobrá kyslíková rostlina je rdest světlý (Potamogeton lucens). Vedle jezírka umístěte čerpadlo s mechanickým a biologickým filtrem. Filtr udrží vodu čirou a bez řas. Mechanický filtr odstraňuje suspendované částice z vody a biologický filtr obsahuje bakterie, Které rozkládají rostlinný odpad.
Zahradní jezírko si můžete i osvětlit. To vytváří stylovou atmosféru v zahradě a dobrý výhled na ryby i když už zapadne slunce.