ideální dům_střecha

Tajemství kvalitní střechy

ideální dům_střecha

Střecha je srdcem každého domu. Její kvalita ovlivňuje i kvalitu samotného bydlení. Nezadržuje totiž pouze déšť. Chrání také proti nepříjemným zvukům, silnému větru, velké nadílce sněhu či proti chladu. Její kvalita je tudíž více než důležitá. A šetřit na ní se rozhodně nevyplácí.

Pálené tašky nejsou jedinou možností

Základem takové kvalitní střechy je střešní krytina. V dnešní době máte na výběr mnoho možností. Tradiční pálené tašky už totiž mnohdy nesplňují designérské ani technické parametry.

Vsadit můžete třeba na ocelové střešní krytiny, na hliníkové střešní krytiny, lehké plechové střešní krytiny nebo třeba na tašky s kamenným granulátem. Každá z těchto krytin má své specifické vlastnosti, které je potřeba zvážit. Ovšem v kvalitě se mohou měřit i s klasickými pálenými taškami.

ideální dům_pálená taška

Jaké parametry jsou pro vás klíčové?

Jak už jsme zmínili, každá krytina má jiné vlastnosti. Některé jsou odlehčené, vhodné na staré krovy, jiné mají zase specifickou povrchovou úpravu pro ochranu proti silným kroupám.

Na co je tedy potřeba při výběru střešní krytiny dávat pozor?

  1. .Pokud máte v domě staré trámy a krovy, nemůžete na ně položit těžkou krytinu. Staré trámy by se mohly pod tíhou nové střechy zlomit nebo prohnout. Proto vsaďte na odlehčené varianty. Mezi ty se řadí lehké plechové střešní krytiny. Oproti páleným taškám, které váží 44 – 50 kg na m2, váží tento typ krytiny jen 7,5 kg na m2
  2. . Vhodné jsou na domy, kde hrozí zarůstání mechem nebo lišejníky, tudíž na chaty a chalupy.
  1. Hliníkové tašky jsou zase vhodné tam, kde je potřeba, aby vydržely skutečně velký tlak a zátěž. Dokáží totiž unést váhu až 1 200 kg na m2. Pokud tedy chcete postavit na své střeše nějaký objekt navíc a chcete, aby jej střecha unesla, bude hliníková střešní krytina to pravé pro vás.
  2. Jste-li zastáncem staré dobré klasiky, můžete vsadit na tašky s kamenným granulátem. Ty se nejvíce podobají klasickým páleným taškám, ovšem seženete ve více barvách a provedeních než pálené tašky. Tašky s kamenným granulátem jsou nehořlavé, obstojí i v extrémních podmínkách, jsou odolné proti větru a zároveň jsou velmi tiché při dešti.

Nástrahy, které vám mohou montáž střechy zkomplikovat

Ovšem výběrem vhodné střešní krytiny to nekončí! Čeká vás ještě poslední důležitý krok, a to její montáž. Během ní může nastat hned několik problémů. Od špatné manipulace či rozbití při převozu až po nevhodné připevnění. Ovšem zcela nejzásadnějším problémem se nakonec mohou ukázat malé nerovnosti.

Mohou to být milimetry, které vám nakonec zkazí radost z nového bydlení. Krovy, výztuže a základna střechy musí být dokonale rovné. Pokud se totiž mezi střešní krytinou vytvoří mezera, může docházet k vibracím během deště, které vás nenechají spát.

Proto se raději před samotnou montáží obraťte na odborníka a nechte si základy střechy dobře zkontrolovat.


Posted in Stavba.