money-660246_1280

Půjčování peněz, stojí peníze.

money-660246_1280Půjčování peněz, stojí peníze. Tuto větu si můžete přečíst u všech propagačních úvěrů. Je však vždy napsaná někde dole v rohu. U většiny úvěrů je dokonce nutné tuto frázi použít. Většina lidí ví, že půčování peněz stojí peníze, ale kolik to stojí přesně a jaká rizika sebou půjčka přináší?

Půjčování peněz, stojí peníze?

Tato věta je v reklamě z úvěrů a dalších finančních produktů. Poskytovatelé těchto produktů jsou povinny ji stanovit z důvodu poukázat na to, jaká rizika sebou půjčka přináší. To znamená, že když si půjčíte peníze, vždy musíte splácet více než je výše úvěru. Částku, kterou si půjčíte od banky platíte (obvykle měsíčně) úrokovou sazbu. Tento úrok je určité procento z výše úvěru. Tento úrok může být stanoven předem na určitou dobu nebo se to může v průběhu trvání úvěru lišit. Vzhledem k tomu,že budete platit úroky z částky úvěru bude celková částka na konci úvěru vyšší.

Kolik to stojí, když si půjčíte?

To se enormně liší a neexistuje na to přesná odpověď. Úrok, který platíte z vypůjčených peněz je závislý na trhu úrokových sazeb, na vaší kapacitě, bance, výše úvěru a doby splácení.

Příklad: Půjčíte si 10 000,- kč od banky a zaplatíte 1% z úroku za měsíc. Takže první měsíc zaplatíte hned o 100,-kč navíc na úroku.

Jaká jsou rizika, když si půjčíte?

Půjčování peněz je vždy riziko. Z nějakého důvodu se může stát, že částku, kterou musíte každý měsíc splácet nemůžete zaplatit. Může se stát, že ztratíte práci nebo že budete muset nečekaně za něco zaplatit vysoké náklady. Předtím než si půjčíte peníze je důležité si zjistit, zda můžete z vašeho příjmu nebo majetku požadovanou měsíční splátku zaplatit. S kalkulační metodou si můžete zjistit, zda úvěr vyhovuje vašemu rozpočtu a zda si můžete dovolit splátky.

Finanční informační leták

Finanční prospekt povinně patří ke každému finančnímu produktu a také k úvěrům. V tomto prospektu najdete veškeré informace. Předtím, než si vezmete půjčku přečtěte si nejdříve tento prospekt.

Na co si dávat pozor, než uzavřete půjčku

Aby jste zabránili nadměrné výši úvěru a jiným rizikům je důležité věnovat pozornost následujícím bodům:

  1. Vždy zkontrolujte, zda poskytovatel nebo zprostředkovatel vašeho úvěru má licenci. Pokud tomu tak není, pak je úvěr nezákonný.
  2. Poplatek za zprostředkovanou půjčku je zakázaný. Tento polatek hradí již banka, takže vy jako spotřebitelé platit nic nemusíte.
  3. Dejte si pozor na nabízení půjček po telefonu. Nabízejí půjčky prostřednictvím call centra a snaží se vám “vnutit” úvěr. Často vás informují se zprávou, že váš současný úvěr je moc drahý.
  4. Nikdy nepodepisujte půjčku pod tlakem. Půjčka je důležité rozhodnutí, který má dlouhodobý vliv. Z toho se jen tak zpět nevymknete. Nenechte se jen tak přesvědčit a nikdy nepociťujte povinnost podepsat půjčku.
  5. Myslete dopředu. Mějte vždy na paměti, že jste k úvěru vázáni na dlouhou dobu. Zvažte, co je reálné. Můžete i nadále splácet úvěr po dobu 5 až 10 let ? Vemte na vědomí i skutečnost, že úrokové sazby se mohou měnit.

Jednoduše, vyberte si tu půjčku, která vám svými parametry vyhovuje.

 

 

 

 


Posted in Financování bydlení.