Vytvořte si doma dovolenkovou oázu pomocí jednoduchých změn v interiéru - Creative Commons (shutterstock.com)

Vytvořte si doma dovolenkovou oázu pomocí jednoduchých změn v interiéru

Vytvořte si doma dovolenkovou oázu pomocí jednoduchých změn v interiéru - Creative Commons (shutterstock.com)

Kalendářní začátek léta je na spadnutí a my si už teď můžeme užívat slunce a krásného počasí, které si v ničem nezadá s letním parnem. Je proto nejvyšší čas vpustit do našeho domova kousek té nefalšované pohodové letní atmosféry. Obzvláště pokud vás čeká pracovně nabité léto, vyplatí se vytvořit si doma odpočinkové zázemí. Inspirujte se třeba na jihu Evropy. Středomořský styl bydlení je typický pro svou lehkost, přívětivost a prázdninové veselí.

V současné době jsou v kurzu jednoduché a hranaté tvary nábytku, moderní spotřebiče z nerezové oceli, velké víceúčelové prostory a čistota linií, tvaru i barev. Jednoduchost a uměřenost dýchá téměř z každého koutu moderního interiéru, avšak nevýhodou tohoto stylu bývá, že působí chladným a neosobním dojmem. Jak minimalisticky zařízené obydlí skloubit s příjemnými středomořskými prvky, které domovu vdechnou pocit útulnosti a domácího pohodlí?

Kousek Středomoří v městském bytě

Máte pocit, že středomořský styl se nehodí do vašeho malého bytu v centru města? Pak věřte, že je to vlastně úplně jedno. Venkovský styl je velmi univerzální a variabilní a rozhodně neurazí rodinný dům, garsonku ani podkrovní byt ve staré zástavbě. Jsou pro něj příznačné přírodní materiály, masivní dřevo, zemité přírodní barvy, větší kontakt s přírodou, vzdušnost. Není nutné místnost hned zahltit velkými kusy nábytku ani provádět rozsáhlé stavební práce, jak se mnozí domnívají. Méně je v tomto případě více.

Každý, kdo se někdy vydal na dovolenou do Středomoří, si určitě vybaví příjemnou a pohodovou atmosféru, která tam vládne. Žhavé slunce, rozpálené ulice, šumění mořských vln, vůně koření, citrusů a oliv, všudypřítomný hlahol… I když středomořský styl není jednotný a liší se podle jednotlivých destinací, má spoustu jednotících prvků. Všechny země ležící u pobřeží spojuje téma nebe a moře, které se promítají do bydlení prostřednictvím typických barev.

Prosluněná pohoda pomocí barev

Při výběru barev se inspirujte přírodou. „Přímořský styl bydlení si nejvíce zakládá na přírodních barvách, které se objevují zejména na dekoracích a bytových textiliích. V pokoji si zvolte dominantní prvek. Může to být neutrální sedací souprava či výmalba, ale také dominantní solitér v podobě kusového koberce. Ostatní barvy si schovejte na doplňky,“ radí Renata Stuchlíková, odbornice na bytový textil z Koberce Trend. „Kusový koberec patří k nejjednodušším a nejefektnějším změnám v interiéru. Vybírejte takový, který je ve středomořských barvách a vzorech. Nikdy nezklame bílo-tyrkysová, odstíny písku či mědi, sytě modrá připomínající barvu jasné oblohy a hlubokého moře, cihlově červená, jemné odstíny levandulové nebo sytě žlutá symbolizující životodárnou energii slunce,“ doplňuje Stuchlíková.

Tradiční středomořské bydlení má také své typické vzory. Pohrává si s ornamentálními vzory na textiliích. Kousek dovolenkové atmosféry si snadno doma vytvoříte, pokud do skleněné vázy nebo jednoduché dekorativní místy umístíte oblé kamínky či mušle od moře. Příjemné zpestření interiéru zajistí například antická soška nebo subtropická flora, jako je fíkovník, levandule či sukulenty. Při krášlení interiéru pracujte i s přírodním prvkem v podobě proutí a ratanu. Skvěle poslouží proutěný koš na odkládání plédu, košík na noviny a časopisy, rohož nebo podnožka.

 

 

 


Posted in Interier.