Dokonalý čtenářský koutek krok za krokem Creative Commons (shutterstock.com)

Dokonalý čtenářský koutek krok za krokem

Dokonalý čtenářský koutek krok za krokem Creative Commons (shutterstock.com)

Číst si lze skoro všude. V posteli, u stolu, v MHD a klidně i na zemi. Snad každý milovník knížek ale uzná, že mít doma svůj čtenářský koutek se vším potřebným kolem sebe není vůbec k zahození. A kdy jindy je na zařízení takového prostoru vhodnější doba než právě nyní, kdy venku začal ten pravý sychravý podzim?

Vhodný prostor

Nejprve je nutné zamyslet se nad tím, kde v interiéru máte na čtenářský koutek vhodný prostor. V úvahu přicházejí místnosti jako obývací pokoj či ložnice, musíte však také brát v potaz, kolik členů má vaše rodina a kde se nejčastěji pohybují. Ideální se zároveň jeví místa u okna, která zaručují, že nebudete tak často potřebovat umělé osvětlení. Pracujte však s tím, co vám dispozice vašeho obydlí dovolí, i pokud to bude znamenat, že si čtenářský koutek vytvoříte na poněkud netradičním místě.

Pohodlné křeslo

Naprosto zásadním vybavení čtenářského koutku je pohodlné křeslo. Na tom nešetřete a nebojte se ani zainvestovat například do křesla na míru. Oblíbené ušáky, které vznikly právě pro náruživé čtenáře, vyrábí třeba i rodinná společnost PK Interiér, která se zabývá návrhem, výrobou a realizací nábytku na míru. Jejich ikonickým kusem nábytku jsou však tato legendární křesla, jejichž výroba je zachována z dob minulých. Ušáky mají kostru z masivního tvrdého dřeva, sedák je pružinový, vyvázaný konopným provazem a vyplněn africkou trávou a koňskými žíněmi. K ušáku si můžete nechat vyrobit i taburet ve stejném designu a doladit si tak svou oázu klidu k dokonalosti.

Místo na odkládání knih

Nezbytné je mít ve čtenářském koutku i kus nábytku, na který budete moci odkládat knih či třeba šálek s kávou. K tomuto účelu může samozřejmě sloužit menší stolek nebo k tomu využijte vrchní díl knihovny. Ta by totiž ve čtenářském koutku, nebo alespoň její část, taktéž neměla chybět. Samozřejmě nikde není psáno, že v ní musíte mít veškeré vaše tituly, ale zásobte ji například knihami, které máte zrovna rozečtené.

Kvalitní osvětlení

Nemáte-li možnost vybudovat si čtenářský koutek blízko okna, nezapomeňte na kvalitní umělé osvětlení. Ideální jsou lampy, u kterých je možné nastavit intenzitu osvětlení. V současné době je pořídíte za několik set korun skoro v každém obchodě s nábytkem či v obchodech se svítidly. Se světlem to zároveň nepřehánějte. Jedna lampa bohatě stačí. Přece jen má osvětlit pár metrů čtverečních, a ne celý dům. Design lampy volte podle křesla a malby kolem vás. Ideální jsou lampy dřevěné nebo měděné, fantazii se ovšem meze nekladou.

 


Posted in Interier.