Dnes už nikdo z nás nedovede představit provoz domácnosti bez armády spotřebičů, které se dělí na malé a velké. Právě ty si vybíráte v odděleních bílých technik, i když už dávno neplatí, že jsou velké spotřebiče jen bílé. Vybírat můžeme i nerezové a výjimkou nejsou ani ty s jinou povrchovou úpravou a v několika výškách.
Třebaže se hovoří o velkých domácích spotřebičích, převážně máme na mysli pomocníky, které najdeme v kuchyni, kde bývají často i pračky.
Málokterá domácnost se dnes obejde bez chladničky nutné pro uchovávání potravin a bez pračky. Ostatní spotřebiče mít můžeme, ale nemusíme.
Jen těžko si v í kuchyni dokážeme představit uchovávání potravin bez ledničky, vaření bez sporáku nebo mytí nádobí bez pomoci myčky.
Kuchyň bez ledničky? Dnes nemyslitelné
Snad pro každého je nejdůležitějším spotřebičem lednička. Musí se nám do kuchyně nejen hodit, ale musí splňovat i další kritéria, zejména zaměřená na spotřebu elektrické energie, takže sledujeme, zda patří do energetické třídy A+ (čím více plusů, tím lépe), a zda nám zaručí kvalitní služby – uchová čerstvé potraviny po požadovanou dobu, zda má funkce pro rychlé mrazení a automatické odmrazování, které nám ušetří mnoho času. A zda nebude příliš vysoká její pořizovací cena.
Většinou si kupujeme ledničku s mrazákem. Pokud je kompresorová, je rozhodně rozumnější pořídit si spotřebič se dvěma kompresory a vyhnout se tak situaci, že bude mimo provoz mrazák i chladnička, když kompresor vypoví službu. Bohužel dvoukompresorových kombinovaných chladniček s mrazáky není na trhu zrovna velký výběr.
Neustále přibývá zájemců o spotřebiče se speciálním antibakteriálním povrchem, který prodlužuje trvanlivost uchovávaných potravin, které by měly vydržet déle čerstvé. Obvykle mají chladničky samostatný box na sýry a zeleninu, takže se v nich nemísí pachy jednotlivých surovin.
Zatímco většina mrazniček měla dříve jen fochy a při hledání některých potravin se musela vyndat i řada dalších zásob, orientace v praktických zásuvkách je určitě snazší.
Ekonomický provoz mrazáku je ve chvíli, kdy je spotřebič naplněn, než když je poloprázdný. Stejně jako v případě ledničky i u mrazáku platí, že by neměl stát těsně u stěny a v žádném případě by neměl být blízko topidla nebo radiátoru, ale spíš v chladnější místnosti, spotřeba energie je pak nižší. Podle toho, kde bude mrazák umístěn, je třeba vybírat klimatickou třídu.
Při rozhodování o koupi volně stojících mrazáků je třeba zohlednit množství skladovaných potravin, ale mantinelem je samozřejmě prostor, kde jej umístíme. Hluboký pultový mrazák potřebuje více místa a otvírá se shora. Pokud je v něm více druhů potravin, může být nepřehledný.
Skříňové mrazáky jsou nejčastěji vybavené průhlednými zásuvkami nebo vysunovacími koši, takže jsou přehledné a bývají v kombinaci s ledničkou, tedy dva spotřebiče v jednom, nebo i samostatné.
Základní kritéria pro výběr mrazáku
– spotřeba energie,
– rozměry,
– objem,
– kvalita,
– cena.
Klimatická třída
U mrazáku je uváděna tzv. klimatická třída, která určuje, v jaké ideální vnější teplotě bude spotřebič mrazit s optimální spotřebou energie. Některé spotřebiče lze využít v několika teplotních rozmezích. Při vyšších vnějších teplotách mají samozřejmě vyšší spotřebu energie.
Třída Název třídy Rozsah okolních teplot
SN Subnormální 10 – 32 °C
N Normální 16 – 32 °C
ST Subtropická 18 – 38 °C
T Tropická 18 – 43 °C
Myčka, to není synonymum pro dvě ruce
Myčka nádobí už je dnes součástí kuchyní zcela běžně, starší kuchyně se kvůli ní často renovují, aby se do sestavy vešla. Při jejím výběru je důležitý nejen údaj o spotřebě energie, ale také o spotřebě vody.
Zatímco bez pračky si mnozí z nás život představit nedovedou, bez myčky nádobí zcela určitě. Ceny myček jsou poměrně vysoké a objevují se i hlasy proti chemickým přípravkům na mytí nádobí a na údržbu myčky, které se dostávají do odpadních vod, ale i proti vysoké spotřebě elektřiny, protože se nádobí myje při teplotě nad padesát stupňů. „Myčku na nádobí jsem si přála ještě v době, kdy jsem je vídala jen v zahraničních časopisech. Nedám na ni dopustit. Jednou jsem měřila spotřebu vody při mytí nádobí v myčce, potom když jsem vše myla pod tekoucí vodou a při třetím pokusu jsem myla například sklo v jedné vodě a hrnce v další a průběžně jsem dopouštěla teplou a vše jsem pak ještě oplachovala. Myčka umyla vše současně a se spotřebou vody bezkonkurenčně nižší. Samozřejmě do ní vše nedávám, ale i tak mi ušetří vedle vody i spoustu času. Pokud jde o chemikálie na mytí, určitě je ošetřeno, aby neměly špatný dopad na přírodu stejně jako prací prášky. Pouze jsem se přepočítala v tom, že bude v kuchyni neustále uklizeno. Pokud nikdo myčku nevyklidí, a děti se o to neustále dohadují, pak se vrství použité nádobí ve dřezu. Trpělivost obvykle dojde mě, tak myčku vyklidím a naplním a v mezičase stihnu spoustu dalších věcí,“ nedá na myčku nádobí dopustit Zdenka Lehká.
Ještě si pochvaluje, že ta jejich není vůbec hlučná, což je také důležité.
Bez čeho se v kuchyni ještě neobejdeme?
Minule se s námi podělil o svou zkušenost s nákupem trouby a varné desky Pavel Musil. Je to stále častější kombinace v našich kuchyních, nicméně o své místo nepřichází a zřejmě ani nepřijde, klasický sporák. Velmi žádaný je kombinovaný sporák s plynovými hořáky a s elektrickou horkovzdušnou troubou.
„Pečení horkým vzduchem se mi osvědčilo při pečení cukroví a svatebních koláčků pro dceru. Vlastně jsme si před akcí „pečeme na svatbu“ koupili nový sporák, aby prošel touto zatěžkávací zkouškou. Měla jsem dvě podmínky: aby se vařilo na plynových hořácích, což se mi zdá nejrychlejší, a trouba aby byla elektrická s horkým vzduchem a vešly se do ní současně dva až tři velké plechy. Současný trend malých a středních plechů a pekáčů není praktický, práce tak nejde rychle od ruky a představa, že bych cukroví od někoho kupovala, by v naší rodině neprošla,“ přiblížila Zdenka Lehká, co pro ni bylo při výběru sporáku nejdůležitější hned vedle energetických parametrů.
Do kategorie velkých kuchyňských spotřebičů patří také mikrovlnné trouby a digestoře. U všech sehrává při výběru důležitou roli jednak jejich ceny, ale také hlučnost provozu a užitných vlastností, což vše ovlivňuje pohodlí našeho bydlení.