Interiérová designérka radí. Jak vybudovat útulný a hřejivý domov Creative Commons (shutterstock.com)

Interiérová designérka radí: Jak vybudovat útulný a hřejivý domov

Interiérová designérka radí.  Jak vybudovat útulný a hřejivý domov Creative Commons (shutterstock.com)

Ne, řeč není o vytápění. Hřejivost má totiž dvojí význam – první je zmíněné technické řešení vytápění, druhé je spíše o pocitech a psychologii. Stačí si jen trochu pohrát s barvami, materiály a texturami a hned se v místnosti můžete cítit lépe a pocitově tepleji. Na nápady a tipy jsme se zeptali renomované interiérové designérky Anke Glut, která pochází z Německa, ale už dlouhá léta je jejím domovem Česká republika.

Interiérový design není jen o výběru nábytku a bytových doplňků. Pokud stavíte dům, chystáte se zařizovat nově koupený byt anebo plánujete rekonstrukci stávajícího obydlí, je dobré zvážit službu bytového designéra. Bytový design totiž není jen o estetice, ale také praktické a užitné funkci. Podstata práce odborníka na interiéry zahrnuje kromě návrhů a vizualizací interiéru po předchozích konzultacích s klientem také práci se světlem, návrh dispozičního řešení a rozmístění jednotlivých interiérových prvků. Díky dobře řešenému a zařízenému obydlí se tak můžete vyvarovat chyb, které mohou později vyústit v to, že se doma nebudete cítit dobře.

Dřevo hraje prim

„Příroda je jedním z nejlepších designérů na světě. Pokud chcete bydlení pocitově zateplit a dodat mu útulný, domácký ráz, zkrášlete ho dřevěnými kousky. Dřevo přináší do interiéru kousek přírody. Okouzlí vás nejen vzhledem, ale také svou nezaměnitelnou vůní a strukturou,“ říká Anke Glut, která se zabývá interiérovým designem, bytovou architekturou, poradenstvím a zpracováváním návrhů ve 3D a následnou realizací na klíč. Dřevo je obnovitelný a hojně využívaný materiál jak v interiérovém designu, tak i ve stavebnictví.

„Jeho velkou předností je, že sluší každému interiéru. Rozumí si s moderním, rustikálním i skandinávsky laděným obydlím. Designéři z celého světa si ho oblíbili, protože je pružné, pevné, trvanlivé a má skvělé termoizolační vlastnosti,“ vysvětluje Anke Glut. Dřevo dokáže zvládnout velké zatížení a tlumit vibrace. Můžete ho kombinovat mezi sebou i s jinými materiály jako kov nebo sklo, s kterými vytváří dokonalou designovou souhru.

Určující je podlaha

Charakter celé místnosti určuje podlaha, od té se pak odvíjí nábytek a ostatní bytové doplňky. „Všeobecně útulněji a tepleji působí tmavé dřevěné podlahy nebo jejich imitace, ale pokud není v místnosti dost světla, efekt se vytratí. V takovém případě je lepší sáhnout po odstínech dubu. Vždy vybírejte dřevo ze stejné barevné škály, abyste nepřekombinovali různé struktury a barvy. Měňte pouze sytost,“ radí Anke, která v Česku dokonce spoluvybudovala a 10 let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin. Pokud si netroufáte na velké experimenty, nic nezkazíte doplněním dřeva o bílou barvu. Vedle bílé dřevo hezky vynikne a bude působit vzdušně, odlehčeně.

„Pro celkové vyznění místnosti je důležitá také barva stěn a stropů. Platí, že strop by měl být světlý, ideálně bílý, aby mohl v místnosti odrážet světlo a opticky na nás nepadal. U stěn toto pravidlo není potřeba dogmaticky dodržovat. Platí ale, že záleží na zbytku místnosti. Příliš bílé evokuje nemocniční prostředí, rozhodně uklidňující dojmem nepůsobí. Odstíny stěn vybírejte spíše v neutrálních odstínech, jako je šedá. Nemusíte se dívat na tmavé stěn v menších místnostech – o výběru barev se vám bude hodit, který vám bude sloužit jako poradce, a to podle toho, na co bude místnost sloužit, “doporučuje Anke Glut.


Posted in Interier.