Venkovní teploty klesají, vaše nálada však nemusí - Zútulněte si svůj domov a dopřejte si pohádkový podzim Creative Commons (shutterstock.com)

Venkovní teploty klesají, vaše nálada však nemusí. Zútulněte si svůj domov a dopřejte si pohádkový podzim!

Venkovní teploty klesají, vaše nálada však nemusí - Zútulněte si svůj domov a dopřejte si pohádkový podzim Creative Commons (shutterstock.com)

Zatažená obloha a výrazně chladné večery nás po létu opět nutí k uchýlení se zpět do svých domovů. Po teplých měsících strávených převážně venku je však mnohdy náš interiér stále v letním módu, což s venkovním počasím příliš nekoresponduje. Abychom se tedy na změnu roční doby lépe adaptovali, je vhodné kromě sebe přiobléci také naše obydlí. Jak na to?

Obklopte se hezkými věcmi

Zní vám to jako samozřejmost? Pak byste se možná divili, kolik lidí stále upřednostňuje praktičnost a finanční stránku oproti svému vlastnímu štěstí. Oba aspekty jsou samozřejmě důležité, pokud jsme však nadšení také s vizuální stránkou nábytku či dekorací, jsme prokazatelně šťastnější. Tato teorie vychází z dánského receptu na štěstí zvaného hygge, kdy by se měl člověk obklopovat zkrátka vším, co se mu líbí.

Kombinujte barvy a materiály

Zemité a tlumené tóny k podzimu patří, stejně jako pestrobarevné barvy v odstínech spadaného listí. Každý rok je navíc barevná paleta obohacena o aktuální trendy, chcete-li si tedy interiér zútulnit stylově, vsaďte nyní na temně modrou, starorůžovou, smaragdovou či oranžovou barvu. Zkrátka se nemusíte držet ani v použitých materiálech, pokuste se ovšem vyhnout těm umělým. Klíčový prvek by přitom mělo tvořit dřevo v co nejvíce přirozené podobě, které místnosti dodá pocit tepla a dokáže navodit příjemnou atmosféru. „Dřevo je svou kresbou jedinečným materiálem, který bývá sice hojně a občas i věrohodně napodobován, výsledek však není nikdy stejný. Masivní kus nábytku má totiž v interiéru zcela jinou energii než nábytek zhotovený z umělých materiálů, což lze vnímat téměř všemi smysly,“ upozorňuje Pavel Kružík, odborník na dřevěné materiály a ředitel rodinné firmy PK Interiér zabývající se zhotovením návrhů a realizací nábytku na míru.

Pohodlí na prvním místě

Také máte pocit, že vám s podzimem často ubývají síly a oproti létu se vaše aktivita rapidně snižuje? Tento jev je naprosto v pořádku, tělo totiž vynakládá mnohem více energie například k prohřátí organismu nebo trávení o poznání těžších pokrmů, než jaké jsme byli zvyklí konzumovat v létě. S únavou proto nebojujte a naopak si během dne dopřejte nerušený odpočinek. Uvidíte, že pokud svůj obývák převléknete z barevného „kabátu“ letních motivů do textilií v tlumených zemitých barvách zahrnující polštářky a teplé huňaté deky, bude pro vás odpočinek zase o kousek příjemnější a odpolední šlofík vydatnější. A je úplně jedno, zdali spočinete na gauči u oblíbeného seriálu nebo s knihou v ruce v pohodlném ušáku, to nejdůležitější je cítit se příjemně a užívat si ničím nerušený klid


Posted in Interier.